Krótka historia placówki

Rozpoczęcie budowy  Przedszkola Nr 1 w Brzezinach nastąpiło 1 czerwca 1982r., natomiast  30 sierpnia 1985r. oddano budynek do użytku. Placówka powołana została przez Inspektora Oświaty i Wychowania w Brzezinach na mocy orzeczenia w sprawie jej organizacji z dnia 1 września 1985r. Zatwierdzono też jej organizację na rok szkolny 1985/86. 2 września 1985r. nastąpiło otwarcie Przedszkola Nr 1, które kolejność w swojej nazwie przejęło od dużo wcześniej zlikwidowanej placówki. Tego również dnia rozpoczął się okres tworzenia koncepcji pracy przedszkola, budowy jej wizerunku, kształtowania jakości pracy.

Przedszkole zgodnie ze swoim przeznaczeniem, objęło działalnością dzieci w wieku 3 – 6 lat. Pracę opiekuńczą i wychowawczo – dydaktyczną zorganizowano w 4 grupach wiekowych i oparto ją na obowiązującym wówczas Programie Wychowania Przedszkolnego z 1981r.

Nowy budynek przedszkola został otwarty 1 września 2010 r.

Charakterystyka placówki

Nasze  przedszkole zapewnia każdemu dziecku podmiotowe i indywidualne traktowanie, bezpieczny, radosny i wszechstronny rozwój. Program kształcenia i oddziaływań wychowawczych wzbogacony jest o działania innowacyjne nauczycieli, możliwości nauki języków obcych, wyrównanie szans i promocji zdrowia oraz kultywowanie tradycji regionalnych.

Oferty edukacyjne stwarzają warunki do twórczości i kształtowania u dzieci samodzielności.

Przedszkole zapewnia poczucie bezpieczeństwa troszcząc się o zdrowie psychiczne i fizyczne. Respektuje więzi rodzinne w organizacji grup wychowawczych, co znajduje uznanie w ocenie rodziców.

Program rozwoju przedszkola ukazuje dynamikę zmian oraz dążenie do wzrastających efektów pracy dzieci i pracowników. Jasno sformułowane cele osiągane są dzięki sprawnemu zarządzaniu i kierowaniu placówką, kompetencji i kwalifikacji pracowników oraz wsparciu finansowemu władz samorządowych i aktywności własnej.

Baza lokalowa i dydaktyczna przedszkola sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci i nauczycieli oraz ich współpracy. Kształcenie i doskonalenie nauczycieli prowadzone jest zgodnie z planem rozwoju przedszkola. Nowa forma prowadzenia spotkań z rodzicami integruje rodziców i nauczycieli, podnosi skuteczność przepływu informacji, łamie dotychczasowe stereotypy udziału rodziców w fazie planowania, realizacji i oceny programu wychowania przedszkolnego, znacząco wpływa na wzrost kultury pedagogicznej rodziców. Wnętrze przedszkola jest estetyczne i funkcjonalne, dostosowane również dla dzieci niepełnosprawnych

Działalność przedszkola w latach 2011-12.

W dniu 29 czerwca 2012 r. za kończyła  się realizacja  projektu  współfinansowanego  przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez Budżet Państwa w ramach Priorytetu IX ”Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działania 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”,  pod nazwą „Radosne przedszkole”

Projekt realizowany był w terminie od 01.10.2010 r. do 31.07.2012 r.

Udział we wszystkich formach wsparcia realizowanych w ramach projektu był  dobrowolny i bezpłatny dla dzieci zameldowanych  na terenie miasta  Brzeziny.

Cel ogólny projektu to wzrost poziomu upowszechniania edukacji przedszkolnej i wyrównanie szans edukacyjnych.

Od 1 września 2012 r. Przedszkole nr 1 w Brzezinach brało  udział w drugim projekcie „ Przedszkole oknem na świat”  współfinansowany  przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX   Termin realizacji projektu : 01.09.2012 r. – 31.07.2014 r.
          Projekt skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych na terenie miasta Brzeziny.
          W projekcie przewidziane były następujące formy wsparcia:
          w okresie wrzesień2012 r. – czerwiec 2013 r. (w przypadku uzyskania dofinansowania z POKL – czerwiec 2014 r.) dla dzieci urodzonych w 2008 r. i w 2009 r. i 2010 r. , które nie brały dotychczas udziału w edukacji przedszkolnej - utworzenie 3 nowych osiemnastoosobowych oddziałów, jeden w Przedszkolu nr 1.
          W ramach nowych grup przedszkolnych prowadzone były zajęcia • z języka angielskiego • rytmiczne • z logopedii.
          Poza zakupem materiałów i pomocy dydaktycznych, mebli i zestawów multimedialnych w projekcie były  przewidziane spektakle teatralne i muzyczne na terenie przedszkoli, wycieczki do teatru, kina, ZOO, figloraju i Dino Parku.