• Obchody Dnia Języka Ojczystego

• 21. 02.2023r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Języka Ojczystego.

Święto ma charakter międzynarodowy i w założeniu ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Postanowiliśmy więc  i my uwrażliwić dzieci na piękno i bogactwo języka polskiego oraz propagować dbałość o poprawność polszczyzny.

W związku z tym każda grupa przygotowała i zaprezentowała wiersze autorów polskich. Wśród propozycji dzieci przeważały znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy („Pomidor”, „Kaczka Dziwaczka”, „Biedronka i żuk”, „Na straganie”) oraz Juliana Tuwima ( „Okulary”, „Abecadło”, „Kotek”). Mieliśmy także okazję posłuchać  wiersza Aleksandra Fredry ( „Paweł

i Gaweł”), Stanisława Jachowicza( „Chory kotek” ), Barbary Szymanek „O pewnym wilku”,

a także Wisławy Szymborskiej ( „Nic dwa razy się nie zdarza…”).

Na uwagę zasługuje bogactwo i różnorodność form wyrazu. Zaprezentowane inscenizacje z odpowiednio dobranymi strojami i rekwizytami, a także wiersze w formie piosenek sprawiły, że wszyscy z przyjemnością i wielkim podziwem oglądali występy małych artystów.

• Muchomorki w Dziennym Domu Seniora

• Dnia 16 lutego 2023 roku dzieci z grupy Muchomorki wybrały się z wizytą do Dziennego Domu Seniora w Brzezinach.  Dzień ten był okazją do zaprezentowania koncertu piosenek z lat 80 i 90 przygotowanego przez przedszkolaki z okazji dnia babci i dziadka. Seniorzy chętnie wykonywali utwory razem z dziećmi, a każdy z występów został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie dzieci z grupy 5-letniej wręczyły seniorom własnoręcznie przygotowane prezenty. Na zakończenie przesympatyczne Panie opiekujące się Seniorami poczęstowały małych artystów słodkościami.

Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, a także sprawiają radość obu stronom. Wizyta w Klubie Seniora była dla przedszkolaków  wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości jaką trzeba okazywać osobom starszym.

• Światowy dzień chorych

•          Dnia 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorych. W związku z tym nauczycielki Kinga Giemza
              i Katarzyna Stępień zorganizowały zbiórkę lizaków dla dzieci, które zostały przekazane na oddział pediatryczny brzezińskiego szpitala. Uzbierano 200 lizaków za co jesteśmy niezwykle wdzięczne.

Serdeczne podziękowania dla dzieci i ich rodziców za włączenie się w powyższą akcję charytatywną.

• Dzień Bezpiecznego Internetu

• Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypadał na 7 lutego. Jak co roku i nasze przedszkole brało udział w obchodach tego święta. Przedszkolaki podczas zajęć zdobywały oraz poszerzały swoje wiadomości na temat korzyści jak i niebezpieczeństw wynikających z korzystania z internetu. Nasz przedszkolny przyjaciel Necio, przybliżał dzieciom świat internetu serfując po edukacyjnych stronach i zapraszając dzieci do ich odwiedzania. Także rodzice mogli odrobinę „zaczerpnąć” z internetowej tematyki poprzez przekaz jaki widnieje w naszym przedszkolnym hollu: RODZICU

BEZPIECZNY INTERNET JEST W TWOICH RĘKACH!!!

• Dzień pizzy u Muchomorków

• Pizza jest jedną najpopularniejszych potraw na świecie. Uwielbiają ją zarówno dzieci jak i dorośli, dlatego dzieci z grupy Muchomorki postanowiły uczcić ten dzień wspólnym pieczeniem pizzy.

Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy oraz dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi. Przedszkolaki przyozdobiły ciasto ulubionymi składnikami, a całość powędrowała do kuchni aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy

• „Słodkie serduszko dla seniora”

• Z okazji święta Babci i Dziadka nauczycielki Katarzyna Stępień i Kinga Giemza zainicjowały akcję „Słodkie serduszko dla seniora”. Przedszkolaki z grupy 5 letniej „Witaminki” przygotowały drobne upominki dla pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Brzezinach; były to słodkie lizaki w kształcie serca, a także serduszkowe laurki. Podarki zostały przekazane na ręce pani Dyrektor, która wyraziła wdzięczność za pamięć o osobach chorych i samotnych.